Nehir'in Ateşi Düştü

Nehir'in Ateşi Düştü
Şenay Hanım ve Bora Bey o akşam çok telaşlıydılar 4 yaşındaki kızları Nehir'in ateşi 38,4 derece olmuştu. Evde ateş düşürücü de kalmamıştı. Nehir iştahsız keyifsiz görünüyordu. Burnu akıyor, yanakları iki kırmızı domates gibi kırmızı şekilde Şenay hanımın kucağında öylece duruyordu.
Gece geç saat olduğu için Başkent Çocuk Acil Servis’e gittiler. Acil serviste onları ilk karşılayan Nebahat Hemşire Hanım oldu. Nehir’in ateşini ve nabız solunum sayısı gibi yaşamsal bulgularını kontrol etti. Ateş düşürücü vermeden geldikleri için 38,6 derece olmuştu ateşi. Ateş düşürücü şurup verdikten sonra acilde Dr. Burcu’nun yanına geldiler. "Telaşlanmayın şimdi ateşi düşer o arada muayene edelim dedi" Dr. Şenay hanım ve Bora bey Nehir’in ateşinin bugün başladığını dünden beri burnunun aktığını öksürüğü ishali olmadığını söylediler.
Dr. Burcu, Nehir’in ateş odağını bulabilmek için kulaklarını boğazını inceledi, tüm vücudunu muayene etti. "Korkulacak bir durum yok" dedi, "boğazında kızarıklık var, burnu da akıyor, bu nedenle çok büyük olasılıkla virüslere bağlı üst solunum yolu enfeksiyonu geçirdiğini düşünüyorum. Ateşi çok yüksek değil, genel durumu iyi bu nedenle şu an için kan testleri almamız da gerekmiyor." Bu arada Nehir'in ateşi düşmüş,kendine gelmişti, hatta doktorun muayene masasındaki oyuncak ördekle oynamaya başlamıştı.
  • "Peki antibiyotik vermeyecek misiniz bu enfeksiyona?" dedi Şenay hanım.
  • "Viral enfeksiyonlarda antibiyotik vermek işe yaramıyor, çünkü antibiyotikler sadece bakteri dediğimiz mikroplara etkili. Virüs enfeksiyonları genellikle kendiliğinden düzeliyorlar, önemli olan bu süreçte ateşi kontrol altına almak, bu nedenle size nasıl ateş düşüreceğinizi anlatacağım. Ateşli havaleden korumak için bu önemli."
  • "Ama Dr.Hanım, kuzeni de böyle oldu geçen hafta antibiyotiksiz geçmedi." dedi babası Bora Bey.
  • Dr.Burcu açıkladı: "Bazen viral enfeksiyonların üzerine bakteriyel enfeksiyonlar binerse antibiyotik kullanmak gerekebilir. Ancak şu anda muayene bulguları ve klinik görünümü ile Nehir'de viral enfeksiyon bulguları olduğu için ilk etapta antibiyotik gerekmiyor. Ama eğer 3 gün içinde ateşi düşmezse antibiyotik ihtiyacı doğmuş olabilir, o zaman yeniden muayene etmemiz için getirmelisiniz."
  • "Doktor Hanım haklı" dedi Şenay Hanım eşine, antibiyotik de gereksiz kullanılırsa zararlı olabilir sonuçta.
  • "Çok doğru!" dedi Dr.Burcu "Gereksiz antibiyotik kullanımı ile mikroplar ilaçlara karşı direnç kazanabiliyorlar ve gerçekten antibiyotik ihtiyacımız olduğunda işe yaramaz hale gelebilirler."
O sırada Nehir"in yanında küçük yuvarlak bir arkadaş bitivermişti. "Sen de kimsin?" dedi Nehir. "Benim adım Lenfosit Levent!"dedi küçük arkadaş, "Arkadaşlarımla büyük bir savaşın içindeyiz, vücudunda seni hasta eden bir mikroplar var, virüsler! Onları vücudundan atıp seni iyileştirmeye çalışıyoruz." "Yaaa…"dedi Nehir. "Demek virüs..." O sırada birbirleriyle kılıç kalkan oynar gibi savaşan bir virüs ve bir lenfosit önlerinden geçti. "Ayy çok korkunç görünüyorlar" dedi Nehir. "Ateşim de bu savaş yüzünden mi çıkıyor?" "Evet" dedi Lenfosit Levent, "Vücut mikroplarla savaşırken bağışıklık sisteminin bir sürü yolu çalışır, bu sırada da ateşin çıkar ve bu seni rahatsız eder, biz bu virüslerin icabına bakarken annenle baban da senin ateşini güzelce düşürmeli. Sen de ateş düşürücü şuruplarını güzelce içersen bundan daha kolay kurtulabiliriz." "Anlaştık" dedi Nehir; "Söz veriyorum şuruplarımı içeceğim."
O sırada Dr.Burcu ateşin nasıl düşürülmesi gerektiğini anlatmaktaydı. "Ateş düşürücülerden ibuprofen ve parasetamol içeren ilaçları kullanabilirsiniz. Asprin çocuklarda karaciğer yetmezliği yapabildiği için özel durumlar dışında kullanmıyoruz. Bu arada ateşi yine de 38 dereceyi aşarsa ılık bir duş aldırmak işe yarayabilir ve çocuğu rahatlatır." Şenay hanım: "Bol bol sirke ile silip kolonya dökün diyor kayınvalidem" dedi. "Alkol ve sirke ateşi daha da çıkarabilir, bunun üzerine üzerinde gevşek rahat giysiler olsun, ılık duş aldırın. Bir de sıvı kaybı ateşle artacağı için bol bol sıvı gıdalar vermelisiniz, yine de siz 3 gün sonra kontrole getirin bu minik kızı bakalım iyileşmiş mi?" dedi Dr.Burcu.
O sırada Dr.Burcu ateşin nasıl düşürülmesi gerektiğini anlatmaktaydı. "Ateş düşürücülerden ibuprofen ve parasetamol içeren ilaçları kullanabilirsiniz. Asprin çocuklarda karaciğer yetmezliği yapabildiği için özel durumlar dışında kullanmıyoruz. Bu arada ateşi yine de 38 dereceyi aşarsa ılık bir duş aldırmak işe yarayabilir ve çocuğu rahatlatır." Şenay hanım: "Bol bol sirke ile silip kolonya dökün diyor kayınvalidem" dedi. "Alkol ve sirke ateşi daha da çıkarabilir, bunun üzerine üzerinde gevşek rahat giysiler olsun, ılık duş aldırın. Bir de sıvı kaybı ateşle artacağı için bol bol sıvı gıdalar vermelisiniz, yine de siz 3 gün sonra kontrole getirin bu minik kızı bakalım iyileşmiş mi?" dedi Dr.Burcu. Nehir ve ailesi doktorun yazdığı ateş düşürücüleri alıp eve gittiler ve dediklerini uyguladılar. Nehir ertesi gece ateşlenmeden güzel bir gece geçirmişti.
Gece uyurken birden odada bir hışırtı duydu Nehir. Bir de baktı küçük mor bir arkadaş perdenin kenarından sallanıyor. Nehir: -Aaaaa Lenfosit Levent! Sen ne arıyorsun burada? -Hahaaa, dedi Levent, savaşı kazandık, virüsler birer birer vücudunu terkediyorlar, hissetmiyor musun? Ateşin de düştü sanırım.. -Evet evet hissediyorum, çook iyiyim ben, hatta şimdi dans bile edebilirim, dedi Nehir. -"Ee hadi o zaman" dedi Lenfosit Levent "Ver elini bana, biz arkadaşlarla lenf noduna gidiyoruz parti var." Lenfosit Levent koşarak uzaklaştı…Partiiiiiiii! diyerek uyandı Nehir, o sırada annesini yanında buldu. -Benim küçük kızım parti mi istiyormuş? diyerek sarıldı Nehir'e annesi. "Sen yeter ki iste, hem doğumgününe ne kaldı ki şurada?" Nehir annesine sarılıp gözünü kapattı, hayalinde doğumgününde danseden küçük mor arkadaşları vardı.
Doçent Doktor Fatma Burcu Belen APAK / Çocuk Hematoloğu