Eyvah burnum kanıyor !!! "Çocuklarda Burun Kanamaları"


Çocuğunuz oynarken bir anda t-shirtünün üzerinde kan görmek sizi ne kadar telaşlandırır bir düşünün. Bir de baktınız burnu kanıyor, burnuna baskı uygulayarak küçük bir pamuk yardımıyla bu kanamayı durdurdunuz, ancak her ebeveyn gibi kafanızda pek çok soru işareti oluştu, geçtiniz hemen ‘google’da araştırmaya. Önünüze üst solunum yolu enfeksiyonlarından kanama bozukluklarına, buruna sokulan yabancı cisimlerden lösemiye kadar pek çok neden çıktı değil mi? Ama endişelenmeyin. Siz de sizin gibi daha önce bu konuda endişelenen ailelerdensiniz, hatta yapılan bir çalışmada sizin gibi erişkinlerin %50’den fazlasının çocukluğunda burun kanaması olduğu rapor edilmiş.
Burun kanaması pek çok aileyi endişelendirmekle birlikte 0-5 yaş arası çocuklarda %30, 5 yaş üzeri çocuklarda ise >%50 oranında görülüyor. Bu kanamalar genellikle kendi kendini sınırlıyor ve birkaç dakikada buruna baskı uygulanması ile duruyor. Ancak 2 yaşın altında bir çocukta burun kanaması görülmesi durumunda kanamaya yatkınlık yaratan hastalıklardan veya çocuk istismarından şüphelenmek gerekiyor.


Burnumuzun içerisini mukoza denilen zarsı bir yapı kaplamakta ve bu yapı çok yoğun damar içermekte (Bu nedenle kırmızımsı bir görüntüsü var). Bu damarsal yapıların bulunduğu  mukoza ısı,nem,enfeksiyon gibi lokal değişikliklere çok duyarlı olduğu için viral enfeksiyonlarda, allerji durumunda,sıcak ve kuru hava durumunda kolayca kanayabiliyor. Burun kanamalarının en sık nedenlerinden birisi de bu sayfadaki afacanlar gibi burun karıştırmadır.
Allerjik rinit (saman nezlesi), sinüzit, üst solunum yolu enfeksiyonu da sıklıkla kanamalara neden olabiliyor. Bu durumda enfeksiyonların ve alerjinin tedavisi burun içinin nemli tutulması tedavi esasını oluşturuyor. Ancak nadir de olsa kanamaya yatkınlık yapan hematolojik hastalıklar, lösemi gibi kan pulcuğu sayısını düşüren veya burun çevresinde yer işgal eden kanserler de bu durumun nedeni olabilir. Ancak bu durumlarda hemen her zaman eşlik eden bulgular olması nedeniyle kanamanın nedenini ayırmak zor olmuyor. Peki, burnu kanayan bir çocukta ne zaman önemli bir hastalık düşünmeliyiz?


Burun kanaması nedeniyle acile başvuru yapılmış olması, kulak burun boğaz doktorunun tampon yapacağı kadara uzun kanaması olması, burun kanamasının 10 dakikadan uzun sürmesi, vücudunda sık sık morarma ve kanama olması, daha önce olduğu ameliyat, sünnet veya diş çekiminde uzun süreli kanaması olması, ailede benzer bulgular olması, genç kızsa adetin uzun sürmesi durumunda kanamaya yatkınlık yaratan hastalıklar açısından doktora başvurmayı geciktirmemeliyiz.
Evde burun kanaması olması durumunda:

  • Çocuğunuzu kucağınıza oturtun veya kucağınıza alarak lavabonun önüne doğru tutun.
  • Burnun ön kısmına (çünkü en yoğun damarlanma buradadır) iki parmağınız ile basınç uygulayın.
  • Ağzına gelen kanı tükürmesi açısından çocuğunuzu destekleyin.
  • 10 dakikadan uzun süreli kanamalarda çocuk doktorunuza başvurun.
  • Unutmayın ki çocukluk çağındaki burun kanamaların %95’i basit nedenlerden kaynaklanmaktadır, ancak uzun süreli kanamalar da mutlaka dikkate alınmalıdır.
Geçmişolsun.

Doçent Doktor Fatma Burcu Belen APAK / Çocuk Hematoloğu